Villa d´Este

Villa d´Este

Villa d´Este byla postavena v městečku Tivoli z bývalého benediktinského kláštera v roce 1550 pro kardinála Ippolita d’Este (syna Lukrécie Borgio a Alfonsa d’Este). Je dílem neapolského architekta Pirra Ligorio, který navrhl i okolní park. Právě park je největším lákadlem turistů a v roce 2007 byl dokonce oceněn jako nejkrásnější evropská zahrada.

Celý komplex byl po kardinálově smrti několikrát upravován. V roce 1605 kardinál Alessandro d´Este nechal opravit poškozené fontány a vodotrysky a park vyzdobit několika dalšími prvky. Ostatní práce na zahradě byly provedeny v letech 1660 – 1670 a jejich autorem je G. Bernini.

V 18. století začal celý komplex upadat, především díky nedostatečné údržbě vlastníka – Habsburků. Spousta soch ze sbírky kardinála Ippolita byla rozebrána a rozptýlena po světě. Zanedbávání parku pokračovala až do poloviny 19. století, kdy si vilu v roce 1851 pronajal kardinál Gustav von Hohelohe a park se po sérii oprav stal opět překrásným místem.

Po 1. světové válce se komplex stal součástí italského státu, byl otevřen veřejnosti a zcela obnoven v letech 1920 – 1930. Další opravy Villa d´Este prodělala po 2. světové válce, kdy byla poškozena bombardováním v roce 1944.

Vila a zahrada jsou na Seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsány od roku 2001.

Villa d´Este - interiér
Villa d´Este – interiér

Interiéry paláce Villa d´Este

Sály vily jsou vyzdobeny mistrovskými díly umělců manýrismu, jako je Livo Agresi, Federico Zuccaro, Durante Alberti, Muziano Girolamo, Cesare Nebbia nebo Antonio Tempesta.

Park Villa d´Este

Před palácem se nachází jeden z největších vodních zahrad v Evropě. V parku o rozloze 35 000 m2 najdete 250 vodotrysků, 60 vřídel, 255 kaskád, 100 nádrží, 50 fontán, 20 teras, 300 bran, 3000 různých sezónních rostlin, stovky stromů a tisíce dalších rostlin.

Všechna „vodní díla“ zásobuje 600 m dlouhý tunel pod městem vodou z řeky Aniene a dalších pramenů. Architekt P. Ligorio přesně propočítal kolik vody bude potřebovat a důmyslně realizoval vodní park na principu spojených nádob s využitím tlaku vody (bez použití mechanického zařízení).

Při procházce parkem vás každá terasa ohromí nejen svými fontánami, ale také altánkami, sochami i nějakým překvapením.

Villa d´Este
Fontána Ovato

Nejzajímavější fontány parku Villa d´Este

Mezi nejzajímavější fontány parku určitě patří Dračí fontána (Fontana dei Draghi), jejíž autorem je Ligorio. Podle legendy byla postavena během jediné noci v září 1572 na počest papeže Řehoře XIII., který byl hostem ve vile a jehož rodina má v erbu okřídleného draka.

Ligorio je autorem také Sto fontán (Le Cento Fontane), které lemují jednu z teras. Voda z fontán odtéká do jezírka, které je střeženo sochami orlů.

Impozantní je i Fontána Ovato (Fontana dell’Ovato), která byla navržena v roce 1567 architektem Ligoriem, s půlkruhovým průchozím podloubím.

Atraktivní pro návštěvníky je i Vrhaní fontána (Fontana dell’Organo) s hydraulickými varhanami, keré několikrát za den zahrají návštěvníkům parku malý koncert (každý den od 10:30 v intervalu po dvou hodinách).

Villa d´Este je otevřena od úterý do neděle od 8:30 a zavírá vždy hodinu před západem slunce. V pondělí, 1. ledna, 1. května a 25. prosince je zavřeno.

plné vstupné 8 €, snížené vstupné 4 pro občany EU ve věku 18 – 25 let, zdarma pro občany EU pod 18 a nad 65 let. Cena může být vyšší, pokud v komplexu probíhá výstava.

Piazza Trento 5, Tivoli

Z Říma do Tivoli se dostanete pohodlně autobusem nebo vlakem.

Veřejná doprava:

  • Autobus: autobusy Cotral jezdí ze zastávky metra Ponte Mammolo (zastávka je na trase linky B) do Tivoli každých 15 minut (cesta trvá asi 1 hodinu). V Tivoli vystupte na zastávce Piazza Giuseppe Garibaldi odkud k vile dojdete pěšky. Spoje Cotral si můžete vyhledat na adrese: www.cotralspa.it
  • Vlak: ze zastávky vlaku Tiburtina Rome do zastávky Tivoli, cesta trvá 1 hodinu (nádraží je asi půl hodiny cesty od centra Tivoli) Spoje vlaku je možné vyhledat na adrese: www.trenitalia.com