Tivoli

TivoliBývalé antické městečko Tivoli se nachází 40 km od Říma a v dřívějších dobách bylo oblíbeným letoviskem movitých Římanů, papežů, kardinálů i římské renesanční šlechty, kteří zde stavěli své honosné letní vily.

Město vás na první pohled uchvátí nádhernými zahradami, mistrovskými antickými památkami a travertinovými lomy. Díky vynikající poloze si navíc můžete užít překrásný výhled do krajiny v okolí. Tivoli bývalo oslavou bohatství a nemusíte zrovna oplývat představivostí, abyste si mohli představit okázalost tohoto místa. Na pozůstatky minulosti zde narazíte na každém kroku. Velkolepé komplexy s kouzelnými zahradami, vodopády, sirnými prameny a fontánami můžete ve městě obdivovat dodnes.

Turisticky nejzajímavější památkou Tivoli je Villa d´Este ze 16. století, kterou obklopují renesanční zahrady s terasami, sochami, mechem obrostlými fontánami a vodotrysky.

Rozhodně si nenechte ujít ani návštěvu parku Villa Gregoriana, jejíž komplex zahrnuje i hlubokou rokli se dvěma vodopády a jeskyněmi.

Výlet do městečka Tivoli se vyplatí spojit s návštěvou nejcennější památky v Itálii – Hadriánovy vily (Villa Adriana), která se nachází 5 km západně od Tivoli.

Zajímavé informace o Tivoli a okolí se dozvíte na adrese: www.tibursuperbum.it

Villa d´Este

Villa d´Este byla postavena v městečku Tivoli z bývalého benediktinského kláštera v roce 1550 pro kardinála Ippolita d’Este (syna Lukrécie Borgio a Alfonsa d’Este). Je dílem neapolského architekta Pirra Ligorio, který navrhl i okolní park. Právě park je největším lákadlem turistů a v roce 2007 byl dokonce oceněn jako nejkrásnější evropská zahrada. Celý komplex byl po kardinálově smrti několikrát […]

Hadriánova vila

Hadriánova vila (Villa Adriana) je velkolepé sídlo císaře Hadriána asi 5 km od města Tivoli. Bylo postaveno v letech 118 – 134 a jedná se vlastně o komplex více než třiceti budov rozprostírající se na ploše 120 hektarů. Hadriánova vila by se po svém dokončení dala nazvat malým městem. Císař zde měl k dispozici kromě několika paláců […]

Park Villa Gregoriana

Park Villa Gregoriana se nachází  v městečku Tivoli na úpatí starobylé Akropolis, kterému vévodí dva chrámy z 2. století př. n.l. Byl vybudován v roce 1834 na podnět papeže Řehoře XVI., aby se zabránila dalším katastrofálním záplavám jako v roce 1826, kdy řeka strhla část města. Papež se rozhodl odvést vodu z řeky Aniene pomocí dvou tunelů, které nechal prokopat […]

O Římě