Jak vypadá italské menu

Italské menu

Tradiční italské menu má pět chodů. Není nutné dát si všechny chody, ale většinou si lidé dají alespoň dva.  Správný Ital si jídlo užívá, takže mu jídlo můžu zabrat 1-2 hodiny i déle.

V Itálii se chody podávají v určitém pořadí:

1.      L’antipasto (teplý nebo studený předkrm)

Jako předkrm se v Itálii podávají sýry, domácí uzeniny, bruschetta  nebo místní speciality.  V některých restauracích se můžete setkat s předkrmem typu antipasto misto (několik předkrmů v jednom – více jídla za zajímavou cenu) nebo antipasto buffet (bufet, kde si vybíráte předkrmy vlastní).

2.      Il primo (první chod)

Po předkrmu následuje první chod. Nejčastěji jsou to polévky (např. minestrone), rizoto nebo různé těstoviny.

3.      Il secondo (druhý chod)

Druhým (hlavním) chodem bývá maso, drůbež, zvěřina nebo ryby. Žádná zelenina, někdy se na jídelním lístku může objevit i vegetariánské jídlo.

4.      Il contorno (příloha)

Jako příloha k hlavnímu jídlu se servírují brambory, zelenina (špenát, lilek) nebo salát.

5.      Il dolce (dezert)

Na závěr vám v restauraci nabídnou dezert. Může to být mísa s ovocem, zákusek nebo káva.

K jídlu se pije nejčastěji víno nebo minerálka.

Cena menu se pohybuje od 20 € (za osobu) a závisí na počtu chodů a na tom, co si dáte.

Turistické menu za pevné ceny: menu turistico, prezzo fisso a pranzo veloce

Restaurace v Římě nabízejí i speciální menu pro turisty, není to pávě nejlepší jídlo na jídelním lístku, ale mnohdy je cenově výhodnější.

Turistické menu vypadá asi takto: výběr z několika hlavních chodů, možná nějaké obloha, dezert, někdy sklenice vína, vody nebo káva. Cena turistického menu se pohybuje od 5 € (pizza a nápoj) do 25 €.

Cena turistického menu se vám může zdát vysoká, ale takové menu vás vyjde o 30% levněji, než kdybyste vybírali jednotlivé pokrmy z hlavního menu.

Degustační menu: menu degustazione

Některé lepší restaurace v Římě nabízejí menu degustazione (degustační manu), které zahrnuje několik chodů složených ze specialit šéfkuchaře. Degustační menu je dražší než turistické, jeho cena se pohybuje od 30 € až do 150 € (většinou v rozmezí 40 – 80 €) za osobu. Někdy se můžete setkat také z názvem „menu tradizionale“.