Italská kuchyně

Špagety

Pro každého Itala bylo a je posezení u stolu a společné vychutnávání jídla vždy slavnostní událost. Italové rádi sedí u stolu hodiny, povídají si s rodinou a přáteli a popíjejí vynikající italské víno.

Italská kuchyně – jaká je?

Italskou kuchyni si musí zamilovat každý, kdo ji ochutná. Italská kuchyně jsou skvěle připravená jídla z ryb a masa, různé druhy těstovin (upravené na mnoho způsobů), výborné saláty, sýry, ovocné dezerty a italská zmrzlina. Za hlavní jídlo se v Itálii považuje večeře, která má několik chodů. Obvykle se skládá z polévky, předkrmu, dvou hlavních chodů a dezertu.

Začíná se polévkou, velmi oblíbené jsou polévky zeleninové (minestrone) a čisté vývary (brodo). Poté následují předkrmy – studené, teplé, slané i sladké. Obvyklým předkrmem jsou v Itálii saláty, výtečná je i Bruschetta (topinka potřená česnekem a olivovým olejem, obložená plátky rajčat) nebo Suppli (malé smažené rýžové kuličky plněné mozzarellou). Prvním hlavním chodem jsou těstoviny, rizoto nebo pizza. Druhým chodem jsou nějaké ryby nebo maso, populární jsou smažené řezy z tresky nebo římská specialita Saltimbocca alla Romana – telecí s parmskou šunkou a šalvějí. Večeře je zakončena dezertem, např. italskou zmrzlinou, která je považována za nejlepší na světě.

Italské těstoviny

Italské těstoviny nejsou jen špagety a makaróny, těstovin existuje více jak 360 druhů a každým rokem jich přibývá.

Italská pizza

Světově proslulý italský vynález a tradiční pokrm je určitě pizza. Existuje nespočet druhů pizz – margherita, funghi (se žampióny), al tonno (s tuňákem), frutti di mare (s plody moře) a mnoho dalších. Základem italské pizzy je tenký základ z těsta, na který se kladou nejrůznější suroviny (šunka, rajčata, sýr, houby, paprika, artyčoky, vejce, tuňák, česnek, plody moře apod.), poté se pizza peče v dřevěné peci.

Italské dezerty

Dezertem se v Itálii myslí gelatto, nejsmetanovější zmrzlina na světe. Můžete si však dát dort, zákusky z ovoce a smetany, tiramisu, nebo zabaglione (šlehané vaječné žloutky s cukrem a Marsala).

Italské víno

Nejoblíbenějším nápojem je v Itálii víno, které se zde pěstuje už více jak dva tisíce let (nejproslulejší oblast pěstování révy vinné byla právě kolem Říma). Místní římská vína pocházejí z provincie Lazio. Výborná jsou bílá vína Frascati, Colli Albani nebo Castelli Romani, která se vyrábějí z jedné odrůdy. Proslulá jsou červená vína Barolo, Rosso di Montalcino, Montepulciano nebo Lambrusco.

Itaslká kuchyně a římské speciality

Každý kraj má své tradiční speciality a není tomu jinak ani v Římě. Určitě byste měli ochutnat typické lidové jídlo Říma Špagety alla Carbonara, které se připravují ze špaget, vajíčka, kusu slaniny, parmezánu a smetany a už zmiňovanou specialitu – telecí s parmskou šunkou a šalvěji (Saltimbocca alla Romana). Zajímavým pokrmem jsou i smažené květy tykve (Fiori di zucca fritti). Květy tykve se obalují stejně jako u nás řízek, potom se usmaží a nakonec se naplní mozzarellou a sardelkami.