Dějiny a historie

Založení Říma

Podle historických pramenů byl Řím založen v roce 753 př.n.l.. Tento letopočet byl také historiky přijat za tradiční datum založení Říma. První sídla však na pahorcích Kapitol a Palatin vznikla pravděpodobně již v 10. století př.n.l. Později se osady rozšířily i na ostatní pahorky a jejich postupným spojováním začalo vznikat město. Politickým a náboženským centrem města se stal Kapitol.

Legenda o založení Říma

Římská vlčicePodle legendy je vznik Říma spojen s dějinami Tróje a hrdinou Aeneem, jehož potomky byli bratři dvojčata Romulus a Remus. Po narození byla dvojčata na příkaz krále města Alba Longa vhozena do řeky Tibery. Dvojčata se však neutopila a na břehu je našla vlčice, která je odkojila a vychovala. Bratři později krále Albu Longa porazili, založili si vlastní město a králem se stal Romulus. Remus byl za posmívání Romulem zabit. Po Romulovi vládli pak ještě tři králové – Numa Pompilius, který zavedl římské náboženské obřady a zvyky; Tulla Hostilia a Ancus Marcius, který založil přístav v Ostii.

Etruští králové a Řím

Koncem 7. stol. př.n.l. napadli Řím Etruskové. Prvním etruským králem se stal v roce 616 př.n.l. Tarquinius Priscus. Vláda Etrusků trvala až do roku 510 př.n.l., kdy se Řím stal římskou republikou. Po dobu vlády Etrusků se na trůně vystřídalo celkem 7 králů.

Římská republika

Římský senátVládu v římské republice vykonávali dva konzulové, kteří měli nejvyšší výkonnou moc – byli veliteli vojska a byli včele soustavy magistrátských úřadů. Úředním místem římské republiky bylo Forum Romanum, které sloužilo k politickým, náboženským i společenských setkáním a schůzím.

Prvním pevným bodem římských dějin byl rok 450 př.n.l., kdy byl sepsán zákon dvanácti desek. V tomto zákon bylo poprvé zachyceno zvykové právo, které se týkalo především občanského a trestního práva a také procesního řádu.

Římská republika postupně rozšířila na většinu Apeninského poloostrova a také do zámořských území – Španělska, severní Afriky a Řecka. Stále se zvětšující Římská republika nabízela příležitosti moci chtivým jedincům a konflikty mezi nimi nakonec stály v roce 49 př.n.l. za rozpadem republiky.

Vaše hodnocení článku
[Celkem: 36    Průměr: 3.9/5]
Podělte se o informace se svými přáteli
1 komentář
  1. Květa Boháčová

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

O Římě