Etruské pohřebiště Banditaccia

Etruské pohřebiště Banditaccia

Etruské pohřebiště Banditaccia  (Necropoli della Banditaccia) se nachází 2km od města Cerveteri. Rozkládá se na ploše 10 hektarů a nachází se zde téměř 400 hrobů, které pocházejí z 8. – 2. století př.n.l.

Hrobky jsou organizovány do městské struktury (s ulicemi, náměstíčky a čtvrtěmi) a reprezentují různé způsoby pohřbívání: šachtové a jámové hroby, mohyly nebo hroby ve tvaru domu či chatky s vypracovanými konstrukčními detaily.  Některé hrobky jsou zdobeny nástěnnými malbami a rytinami a nejrůznějšími předměty (např. zbraněmi a potřebami domácího použití).

Mnoho artefaktů v areálu neuvidíte. Většina je umístěna v Národním muzeu etruského umění Juliova vila a další ve Vatikánských muzeích nebo v Britském muzeu v Londýně. Některé můžete zhlédnout v Národním muzeu Cerveteri.

Od roku 2004 je etruské pohřebiště Banditaccia na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Pohřebiště Banditaccia  je otevřeno každý den (kromě pondělí) od 8:30 až do západu slunce. V pondělí, 1. ledna a 25. prosince je zavřeno. Pokladna zavírá o hodinu dříve.

plné vstupné 8 €; snížené vstupné 5 € pro občany EU ve věku 18 – 25 let; snížené vstupné 2 € pro občany EU ve věku 6 – 18 let;zdarma pro děti do 6 let a osoby se zdravotním postižením. Zakoupit si můžete kombinovanou vstupenku (muzeum + pohřebiště): plné vstupné 8 € a snížené vstupné 5 € pro občany EU ve věku 18 – 25 let; snížené vstupné 2 € pro občany EU ve věku 6 – 18 let.

Pohřebiště Banditaccia je součástí turistických karet ROMA PASS a ROMA PASS 48 HOURS.

Via della Necropoli, Cerveteri

Z Říma do Cerveteri se dostanete pohodlně autobusem nebo vlakem. Vlakem musíte jet do města Ladispoli a odtud pak veřejnou dopravou do Cerveteri. Mnohem pohodlnější je to autobusem COTRAL, který zastavuje přímo v centru. Etruské pohřebiště je asi 20 minut chůze, cesta je dobře značená.

Veřejná doprava:

  • Autobusy: Autobusy COTRAL jezdí ze stanice metra Lepanto (linka A ). Zastávky se nacházejí nad stanicí metra a cesta do Cerveteri trvá přibližně 1 hodinu. Spoje si můžete vyhledat na adrese www.cotralspa.it.
  • Vlak: Vlakem z nádraží Termini do stanice Ladispoli-Cerveteri (asi 30 min) a odtud autobusem do Cerveteri. Vlakové spoje na adrese www.trenitalia.com.